You are currently viewing Wszystkie odcienie koronek

Wszystkie odcienie koronek

Korony, koronki, koroneczki! Czemu jesteście tak zachwycające? Czy to już nadmierny zbytek i nieumiarkowanie posiadać was we wszystkich rodzajach i kształtach? Wiem tyle, że nie powinno się o tym rozmawiać z krawcową. Odpowiedź zawsze będzie identyczna, koronek nigdy dosyć.

Znajomość właściwości koronek pozwala nam sprawnie poruszać się w świecie szycia. Koronki powstają z różnego rodzaju nici najczęściej lnianych, bawełnianych, wiskozowych, coraz częściej jednak poliestrowych. Obecnie do wyboru mamy zatrzęsienie rodzajów, szerokości, kolorów, faktur, dodatków i wszystkiego czego jeszcze możemy sobie tylko wymarzyć.

Koronka sztywna – najbardziej zjawiskowa. Ażurowy wzór przeniesiony został na sztywny podkład, najczęściej z tiulu. Sztywne koronki nadają się do uszycia elementów balowych i koktajlowych sukienek, żakietów, czy płaszczy nie związanych z koniecznością zginania ciała (np. dopasowane rękawy, mimo że będą wyglądały olśniewająco, uniemożliwiają zgięcie rąk, lub staną się jednorazową fanaberią, która pęknie w szwach). Sztywna koronka właściwie zaprezentuje się jako plecy sukni, spódnica o odpowiednim kroju lub luźne, szerokie rękawy. Niestety, w tym przypadku dopasowane ubrania się nie sprawdzą. Sztywność koronki daje nam za to kilka innych możliwości, np. spieni brzegi spódnicy lub nadadzą pożądany kształt, np. sterczących rękawów-motylków. Sztywna koronkę możemy kupić na metry cięte z belek, lub jako różnej szerokości taśmy ozdobne.

Koronka elastyczna (miękka) – jest niezwykle delikatna i miękka. Stosuje się ją najczęściej do szycia bielizny, jako wykończenia do piżam i innych elementów odzieży, które wymagają współpracy z odbiorcą. Elastyczność koronki, jak w przypadku każdej tkaniny ze streczem, dopasuje nam ubranie do sylwetki, będą idealną alternatywą do koronki sztywnej. Koronkę można kupić zarówno ciętą z belki, jak i taśm o różnych szerokościach. Miękkie koronki mogą posiadać niewielką ilość nici elastycznej, co nie przeszkadza w zachowaniu miękkości w jej użytkowaniu.

Koronka z dodatkami – jak wiemy, producenci przeganiają się w wymyślaniu nowych rozwiązań, aby klienci bez opamiętania pędzili po kolejne towary. Przypadek koronek nie jest odosobniony. Jeżeli koronka okazałaby się niezbyt okazała, to w szerokim asortymencie znajdziemy koronki dodatkowo zdobione metalowymi nićmi (w stylu blink blink), koralikami w różnych wielkościach, kolorach i kształtach, sztucznymi lub prawdziwymi perłami, cekinami, kryształkami, łańcuszkami, taśmami ozdobnymi, frędzlami, piórkami…

Gipiura – najgrubsza i najbardziej efektowna forma koronki klockowej. Jej wzory są przeważnie mięsiste i wypukłe, zwane inaczej reliefowymi. Można ją kupić zarówno na belce, w części pasmanteryjnej jako panel wykończeniowy, lub jako osobną aplikację. Gipiura najczęściej wykorzystywana jest do ozdabiania firan oraz pościeli stołowej, ale świetnie nadaje się do przyszycia na tzw. nieruchome części odzieży, które nie muszą pracować przy noszeniu (patrz koronka sztywna). Najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne suknie z gipiury w kolorach bieli, czerni i czerwieni, zachwycają widzów na pokazach Dolce&Gabbana.

Inne ażury – ażurowe wzory możemy znaleźć również na mniej standardowych tkaninach, na przykład na ekoskórze. Od jakiegoś czasu w sklepach można zaopatrzyć się ażurowo cięta ekoskórę, czasami również wykończoną haftowanymi brzegami. Trzeba przyznać, że ekoskórzany ażur mocno przyciąga wzrok.

Czy wśród takiego mnóstwa dostępnych propozycji jesteśmy w stanie się opanować? 

Pozostawię to pytanie otwarte.

Dodaj komentarz