You are currently viewing Jak trwoga to do … Ateny

Jak trwoga to do … Ateny

Przyjście na świat Ateny związane jest z romansem Zeusa i Metydy, bogini rozwagi (sic!). W związku z przepowiednią Gai, ze związku bogów miała urodzić się córka, a następnie syn, który obali panowanie Zeusa. W obawie przed spełnieniem wróżby bóg Olimpu połknął ciężarną Metydę. Konsumpcja ta kiepsko wpłynęła na jego stan zdrowia i spowodowała, że Zeus zaczął cierpieć na przewlekłe bóle głowy. Z pomocą przyszedł Hefajstos, który za poleceniem Zeusa rozłupał mu czaszkę toporem. W ten sposób narodziła się bogini Atena.

Grecka bogini mądrości, sztuki i sprawiedliwej wojny? Po co mi taka patronka w szyciu? W kompetencjach Ateny znajduje się także patronowanie prządkom i hafciarkom. Związany jest z nią mit o Arachne, lidyjskiej dziewczynie, która przez swoją arogancję i pychę weszła w konflikt z boginią mądrości. Arachne wyróżniała się wybitnym talentem w sztuce hafciarskiej i tkackiej. Próżna dziewczyna przechwalała się, że mogłaby bez problemu stanąć w pojedynku tkackim z Ateną i zwyciężyć. Bogini pojawiła się u Arachne wcielając się w postać starszej kobiety, aby napomnieć zuchwałą dziewczynę przed możliwością gniewu bogów z powodu jej pychy. Arachne pozostała niewzruszona, wtedy Atena wróciła do swojej postaci i podjęła wyzwanie dziewczyny. Bogini wyhaftowała scenę przedstawiającą bogów Olimpijskich, a ku przestrodze, w rogach tkaniny obrazy ukaranych śmiertelników, którzy obrazili bogów grzechem pychy. Zaślepiona chęcią zwycięstwa Arachne nie zauważyła sugestii bogini, wyhaftowała równie wspaniałą tkaninę z przedstawieniem bogów greckich wraz ich kochankami. Rozgniewana Atena rozerwała pracę dziewczyny, a następnie kilkakrotnie uderzyła ją w głowę czółenkiem tkackim. Kiedy Arachne popadła w rozpacz i planowała targnąć się na swoje życie, Atena zamieniła ją w pająka; cytując Owidiusza: Niech żyje – rzekła – ale nim życia dokona, Niech wiecznie na swojej pracy będzie zawieszona. Imię Archane jest nieprzypadkowe, z języka greckiego oznacza pająka.

Grecka patronka prządek i hafciarek jest wyjątkowo surowa, jeżeli coś idzie nie po jej myśli. Hafciarki oddające się pod opiekę Ateny powinny jednak uważać, aby ich praca zawsze szła na chwałę bogini.

Wpis powstał na podstawie:

https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/katalog/obiekty/lkr-296
 J. Parandowski, Mitologia, Warszawa 1979
 J. Schmidt, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 2006

Dodaj komentarz